Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki dba o wszechstronne wykształcenie dostępne w swojej ofercie edukacyjnej, dlatego stawia na różnorodne kierunki, czego najlepszym przykładem jest Biotechnologia przemysłowa. Z definicji jest to dyscyplina na pograniczu biologii, chemii i inżynierii chemicznej, co idealnie wpisuje się w profil uczelni, jednocześnie kształtując wysoko wykwalifikowane kadry przyszłych inżynierów i magistrów dla szybko rozwijającego się w południowym regionie Polski przemysłu chemicznego. Dołącz tam...


Analiza rozwoju przemysłu oraz gospodarki dość jednoznacznie wskazuje na bardzo ważne miejsce Biotechnologii w procesach kształtujących nowoczesne oblicze technologii XXI w. Wybierając Biotechnologię, jako przedmiot swoich studiów można być raczej spokojnym o swoją pozycję na rynku pracy i dobre zarobki. Praca biotechnologa jest niezwykle ciekawa - uczestniczy on bowiem w projektowaniu oraz nadzorowaniu i realizacji procesów przemysłowych, z wykorzystaniem organizmów żywych lub ich elementów. Czy świetlana przyszłość i ciekawe zajęcie okupione są kosztami? 


Biotechnologia - niełatwe studia, wysokie progi rekrutacyjne

Studia nie są łatwe. Biotechnolog musi świetnie znać narzędzi matematyczne, opanować fizykę, chemię, biologię oraz technologie przemysłowe. Dodatkowo, musi być świetnym specjalistą w zakresie biochemii, mikrobiologii, ochrony środowiska, genetyki i wielu innych dziedzin, które kształtują umiejętności zawodowe absolwenta Biotechnologii. Aby otrzymać indeks, na kierunku Biotechnologia trzeba być dobrym uczniem. Świetne świadectwo maturalne, z przedmiotów obowiązkowych to nie wszystko. Najlepsze uczelnie wymagają dobrych ocen uzyskanych na rozszerzonej maturze z przedmiotów przyrodniczych oraz języków obcych.

Biotechnologia

Czym jest biotechnologia? To dziedzina wiedzy, która charakteryzuje i projektuje rozwiązania techniczne służące wytwarzaniu bądź modyfikowaniu produktów, przy użyciu organizmów żywych, lub ich elementów. Obecnie, bardzo często wykorzystuje się modyfikowane genetycznie organizmy, dlatego biotechnolog powinien mieć także rozległą wiedzę z zakresu inżynierii genetycznej. Zwykle studenci specjalizują się w jednej z trzech dziedzin:
  • biotechnologi roślin;
  • biotechnologii zwierząt;
  • biotechnologii żywności.

Praca dla absolwentów Biotechnologii

Absolwent Biotechnologii znajdzie, z dużym prawdopodobieństwem, zatrudnienie w przemyśle. Od pewnego czasu rośnie zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku. Jeszcze niedawno, biotechnologia była kierunkiem zamawianym, co oznaczało możliwość uzyskania znacznych profitów, przez studentów tej dziedziny.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->