Politolog to człowiek świetnie orientujący się w zglobalizowanym świecie. Zna główne idee społeczne i polityczne oraz doskonale porusza się w świecie administracji publicznej. Studia nauczyły go efektywnego działania oraz doskonałej organizacji pracy, dlatego wielu politologów rezygnuje z aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym i angażuje się w życie gospodarcze, w którym odnoszą niemałe sukcesy. Zapoznaj się z najważniejszymi pytaniami i odpowiedziami, dotyczącymi natury studiów na kierunku Politologia. Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do dalszej lektury!


Jak przygotować się i aplikować na studia politologiczne?

Studia politologiczne nie należą już do najbardziej obleganych, mimo tego, biorąc pod uwagę ten kierunek kształcenia, warto już w szkole średniej poświęcić się nauce historii, geografii oraz wiedzy o społeczeństwie. Te trzy przedmioty stanowią fundament, na którym przyszły politolog może oprzeć swoją wiedzę.

Co może zaskoczyć studenta pierwszego roku na studiach politologicznych?

W dobrych uczelniach studenci Politologii mają dość częste okazje, by spotykać się i rozmawiać ze znanymi politycznymi celebrytami, dziennikarzami oraz działaczami społecznymi. Nierzadko tego rodzaju spotkania mają charakter kameralny, dzięki czemu można już w trakcie nauki zbudować sobie świetną sieć kontaktów. Także praktyki zawodowe mogą stać się niesamowitą przygodą. Dzięki otwartości świata polityki, rządu oraz instytucji europejskich, istnieje możliwość uzupełnienia przyswojonej na studiach teorii, o praktykę życia politycznego.

Czego będę się uczyć na Politologii?

Studia politologiczne to wiedza i umiejętności w trzech zakresach:
  • państwo;
  • władza;
  • polityka.

Nauka zwykle nie różni się od edukacji w ramach innych studiów społecznych, czy humanistycznych. Uczelnie oferują wykłady, ćwiczenia oraz seminaria. Bardzo wiele zależy tu od kreatywności nauczycieli, zdarzają się bowiem przedmioty realizowane metodą projektową, niektóre uczelnie zapewniają także bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych, w postaci kół naukowych, stowarzyszeń akademickich i innych rodzajów działalności realizowanej pod opieką pracowników naukowych.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie po ukończeniu Politologii?

Powyższe pytanie można sprowadzić do innego, nieco prostszego: co potrafi robić politolog? Proste pytanie nie zawsze umożliwia sformułowanie prostej odpowiedzi. Studia politologiczne nie mają charakteru praktycznego, dlatego większość zasobów intelektualnych zdobytych w ramach nauki, to raczej wiedza niż umiejętności. Politolodzy bardzo często robią świetne kariery w handlu, w zarządach firm i spółek, w bankach oraz instytucjach finansowych. Łatwo adaptują się do nowych warunków oraz przyjmują nową wiedzę, a gruntowna znajomość procesów rządzących światem pozwala im na racjonalne decyzje.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->