Site logo

Studia filmowe, teatralne, telewizyjne w Lublinie

Studia film, teatr, TV | Lublin

Gdzie na studia filmowe, teatralne, TV w Lublinie?

Wszystkie kierunki aktorskie, reżyserskie, operatorskie, z produkcji audiowizualnej w Lublinie i na Lubelszczyźnie

List view

Opinie o studiach filmowych, teatralnych, TV

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z filmem, teatrem, TV w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Kierunki aktorskie, reżyserskie, operatorskie, z produkcji audiowizualnej okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji
Redakcja Studia.pl

Zawód: Operator kamery

Przy pracy nad filmem od operatora ważniejsi są tylko reżyser i główny aktor. W końcu film to sztuka obrazu, więc też dziwić się nie ma

Czytaj więcej »

Akademie filmowe, teatralne, telewizyjne

Wszystkie uczelnie szkoły filmowe, teatralne, telewizyjne w Polsce, gdzie możesz iść na studia aktorskie, reżyserskie, operatorskie, producenckie

Zobacz inne studia artystyczne w Lublinie

Szukasz innych studiów związanych z twórczością artystyczną, kreatywnością, sztuką? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane ze sferą artystyczną

Czy warto iść na studia filmowe, teatralne, telewizyjne w Lublinie i na Lubelszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z filmem, teatrem lub telewizją na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z aktorstwem, filmem i sztukami audiowizualnymi, filmoznawstwem, kierunkiem operatorskim, montażem filmowym, organizacją produkcji filmowej i telewizyjnej, realizacją obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, reżyserii, reżyserią dźwięku, scenografią, scenopisarstwem, sztuką rejestracji obrazu, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filmowe i teatralne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia filmowe i teatralne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze studiami filmowymi i teatralnymi, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata), część kierunków np. aktorstwo, czy reżyseria prowadzone są w trybie jednolitych studiów magisterskich (5 lat). Film i teatr to rodzaj sztuki, w której aktorzy odgrywają rolę. Film to seria następujących po sobie obrazów (scen) z reguły z dźwiękiem, wyrażających określone treści, utrwalonych na nośniku wywołującym wrażenie ruchu. Teatr to sztuka widowiskowa, w której aktorzy w na żywo przed publicznością grają w sztuce. Film i teatr to nie tylko gra aktorska, ale również przygotowanie fabuły filmu czy sztuki, jej realizacja, udźwiękowienie, oprawa artystyczna, przygotowanie scenografii i rekwizytów, oraz postprodukcja. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz zgłębiać np. takie przedmioty jak: antropologia kultury, aktorstwo, reżyseria, sztuka operatorska, montaż, realizacja filmu fabularnego, fotografia, scenariopisarstwo. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu studiów filmowych i teatralnych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach np.:

  • aktor filmowy/teatralny,
  • reżyser,
  • operator,
  • montażysta,
  • dźwiękowiec,
  • scenograf,
  • scenopisarz
  • krytyk filmowy.
Po studiach filmowych i teatralnych będziesz mieć możliwość podjęcia pracy w filmie, w telewizji, reklamie, w przemyśle rozrywkowym, w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, domach produkcyjnych i mediowych, agencjach reklamowych i interaktywnych, instytucjach artystycznych, wydawnictwach.

  • Aktorstwo: Studia aktorskie nie są zwykle prowadzone w systemie dwustopniowym, ale podczas jednolitych studiów magisterskich. Aktorstwo uważane jest za jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwijania talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Zastanów się, czy poza chęcią zostania aktorem masz w sobie specyficzne talenty, których studia te wymagają. Należą do nich dobra dykcja, twórcza wyobraźnia, świetna pamięć, wrażliwość i umiejętność koncentracji oraz brak obaw przed publicznością. Każda uczelnia może swobodnie kształtować proces rekrutacji, tak aby wyłowić najlepszych kandydatów. Dobrym przykładem w tej dziedzinie może być rekrutacja na studia aktorskie. Zwykle nie wystarczy tu nawet świetnie zdana matura. Kandydatów czeka egzamin na scenie. Muszą oni przedstawić różnorodne teksty literackie, zagrać wskazane przez komisję sytuacje oraz uzasadnić swój wybór studiów. Istnieje przekonanie, że tego rodzaju egzamin należy do najtrudniejszych sprawdzianów na drodze zawodowej młodego aktora. Podczas studiów musisz dać upust swej determinacji i przygotować się na ciężką pracę. To wbrew pozorom bardzo ciężkie studia. Otrzymasz sporą dawkę wiedzy do przyswojenia. Przygotuj się na potężną dawkę wiedzy o historii i współczesności w zakresie kultury i sztuki, w tym wiedzy o teatrze. Z drugiej strony będziesz nieustannie doskonalić swoją technikę aktorską i uczyć się budowania roli – zarówno indywidualnie, jaki i ze swymi partnerami – reżyserem czy innymi aktorami. Zajęcia są często prowadzone przez praktyków. Pamiętaj jednak, że musisz mieć grubą skórę – artyści potrafią też być bardzo surowymi recenzentami.
  • Film i sztuki audiowizualne: Kierunek film i sztuki audiowizualne przeznaczony jest dla osób, które chcą zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu aktorstwa, reżyserstwa, produkcji filmowej, reklamowej i telewizyjnej oraz sztuki operatorskiej. Główny nacisk położony został na zdobycie przez studentów umiejętności praktycznych oraz solidnego wykształcenie zawodowego. Spora część zajęć dotyczy organizacji produkcji filmowej oraz telewizyjnej, ale także historii tego przedsięwzięcia. Rzeczywiste umiejętności zdobywane są w konkretnej pracy na planie filmowym oraz w studio. Dzięki stałej współpracy studenci uczą się działać w zespole, a tym samym rozwijają swoje umiejętności miękkie. Studenci w ramach studiów licencjackich mogą wybrać jedną z czterech specjalizacji: aktorstwo filmowe, telewizyjne i reklamowe, produkcja filmowa, telewizyjna i reklamowa, reżyseria filmowa, telewizyjna i reklamowa, sztuka operatorska filmowa, telewizyjna i reklamowa.
  • Filmoznawstwo: Studia na kierunku filmoznawstwo mają na celu pogłębienie wiedzy aktywnego twórcy, uczestnika kultury współczesnej, animatora, nauczyciela w zakresie edukacji muzycznej. Jest to kierunek bardzo twórczy i tacy właśnie powinni być kandydaci. Filmoznawstwo to kierunek dla osób interesujących się sztuką filmową, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę o filmie i kulturze medialnej. Należy pamiętać, że nie tylko o zainteresowania. Student jak nikt inny potrafi przeprowadzić krytyczną analizę dzieła filmowego, dzięki nabytym umiejętnością i znajomości historii każdego zagadnienia filmowego.
  • Kierunek operatorski – obraz multimedialny: Celem studiów na kierunku obraz multimedialny jest wykształcenie doświadczonych operatorów obrazu, którzy będą umieli stanąć za kamerą, zmontować obraz w komputerze, nadać kolorytu starym filmom, wzbogacić produkcje audiowizualne w efektowne efekty specjalne, itp. Kandydaci muszą zaprezentować własny dorobek twórczy przed komisją rekrutacyjną. W teczce powinny znaleźć się prace osobiście zrealizowane. Mogą nimi być na przykład: rysunki, fotoscenariusze, etiudy, filmy krótkometrażowe, prezentacje multimedialne. Studia trwają 3 lata, czyli 6 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata. Możliwe jest kontynuowanie edukacji na wyższym poziomie, na studiach o podobny profilu. Studia magisterskie (dwuletnie) poszerzają wiedzę i umiejętności nabyte na wcześniejszym etapie nauki. Wkroczysz w świat multimediów. Poznasz nowoczesne kamery. Nauczysz się obsługiwać sprzęt służący do rejestrowania obrazu. Oswoisz się z planem filmowym. Zgłębisz tajniki “kręcenia” reklam, klipów, filmów, itp. Zdobędziesz doświadczenie w kreowaniu wirtualnej rzeczywistości. Otrzymasz zdolność obróbki obrazu i wzbogacania go różnorodnymi efektami. Nie obca stanie ci się także animacja komputerowa. Odbędziesz też podróż do przeszłości. Poznasz dzieje filmu. Przyjrzysz się zmianom, jakie zaszły w sztuce na przestrzeni wieków, poznasz ludzi, ich kulturę i światopogląd. Twoi opiekunowie na pewno nie pozwolą byś spoczął na laurach. Zaaplikują ci solidną dawkę wiedzy kierunkowej i ogólnej. Dzięki ich staraniom staniesz się doskonale wykwalifikowanym ekspertem, który w świecie nowoczesnych multimediów porusza się jak ryba w wodzie. Jednocześnie nie zapomnisz, że jesteś człowiekiem z krwi i kości, masz swoją historię i własne korzenie. Studiowanie na kierunku obraz multimedialny będzie przyjemnością, ale także ciężką pracą. Kwalifikacje, jaki zdobędziesz dzięki tym studiom spokojnie wykorzystasz w zawodowej karierze za obiektywem kamery lub przed ekranem komputera.
  • Montaż filmowy: Montaż filmowy to kierunek dla tych, którzy którzy interesują się współczesną rzeczywistością medialną, sztukami wizualnymi, teatrem, sztukami performatywnymi, nowymi mediami oraz wszelkimi innymi eksperymentalnymi formami komunikacji. W ramach studiów można rozwinąć te zainteresowania i uzyskać profesjonalne kompetencje. Studia na kierunku montaż filmowy umożliwiają studentom zdobycie wiedzy związanej z montażem obrazu i dźwięku w filmie i telewizji. Studenci zapoznają się z technikami obróbki tradycyjnej i cyfrowej materiału filmowego. Student zdobędzie wiedzę na temat budowy obrazu ekranowego oraz technik cyfrowych współczesnych systemów komputerowych. 
  • Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej: Kierunek organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej jest idealny dla osób, które interesują się sztuką filmową i ich marzeniem jest praca przy produkcji filmowej i telewizyjnej. Studia te pozwolą na zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu ekonomicznych, techniczno technologicznych, prawnych i artystycznych problemów funkcjonowania kinematografii i mediów. Połączenie wiedzy o praktycznym wymiarze spotka się oczywiście z takimi zagadnieniami jak: historia produkcji filmowej i telewizyjnej, historia filmu czy technologiczne rozwiązania stosowane na przestrzeni ostatnich dekad.
  • Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia: Kierunek realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia to nauka praktycznych zagadnień związanych z pracą między innymi: operatora, reżysera, montażysty, scenarzysty, scenografa i kierownika produkcji, a także realizacji prac fotograficznych z zakresu reklamy, reportażu, fotografii kreacyjnej, klasycznej i cyfrowej, oraz integracji w obraz. To świetna propozycja dla osób, które w przyszłości chciałby rozpocząć interdyscyplinarny kierunek artystyczny, który nie determinuje dalszej drogi rozwoju, ale jest jej świetnym początkiem. Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia to kierunek dla osób zainteresowanych realizacją obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografią, którzy chcą zdobyć praktyczny warsztat. Od kandydatów wymaga się zdolności fotograficznych, wyobraźni, umiejętność rysowania oraz kreatywności
  • Reżyseria: Słowo reżyser pochodzi z francuskiego i z łaciny od czasownika rządzić i wybierając kierunek reżyserski nauczysz się rządzić tak, aby zrealizować sztukę teatralną, film czy program telewizyjny. Nauczysz się jak skutecznie inspirować współtwórców – aktorów i innych członków zespołu realizacyjnego, jak nimi zarządzać i wymagać tak, aby zrealizować swoją koncepcję artystyczną. Nie da się ukryć, że studia na tym kierunku do łatwych nie należą, a sama rekrutacja stanowi spore wyzwanie. Oprócz tradycyjnego konkursu świadectw, należy przedstawić portfolio. Kształcenie na kierunku reżyseria daje Ci narzędzia do tego, aby realizować swoje pomysły artystyczne, ale i nauczy Cię precyzowania własnego zdania, odpowiedzi na to “dlaczego”, “w jakim celu” chcesz reżyserować. Do tego przyda się wiedza ogólna – z historii i teorii sztuki oraz literatury, z historii i teorii teatru i dramatu oraz sztuk audiowizualnych oraz elementy filozofii oraz estetyki. Studia reżyserskie nauczą Cię zarówno teorii, jak i praktyki realizacji przedstawienia, filmu czy widowiska. Zdobędziesz wiedzę potrzebną do wyboru i analizy materiału literackiego, na podstawie którego będziesz je tworzyć. Musisz zatem otrzymać wiedzę z obszaru dramaturgii, narracji i scenariopisarstwa. Czyli dowiesz się co możesz i warto reżyserować. Drugą częścią układanki jest to jak reżyserować, zatem poznawanie teorii i i kształcenie praktyki reżyserii, w tym pracy z aktorem oraz innymi współtwórcami reżyserowanego projektu – autorami scenariuszy, kompozytorami, opearorami filmowymi, scenografami czy wręcz inspicjentami. Nie mniej ważna będzie wiedza o tym w jaki sposób oraz za co reżyserować – zatem z obszarów organizacji, prawa i ekonomii w teatrze, filmie i telewizji.
  • Reżyseria dźwięku: Kierunek reżyseria dzwięku dostarcza wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu szeroko rozumianej realizacji dźwięku – cennego doświadczenia z zakresu pracy w studiu nagraniowym, w radiu, dla potrzeb telewizji oraz techniki scenicznej – nagłośnienia koncertów i imprez plenerowych. Kandydat na ten kierunek powinien być uzdolniony muzycznie, cechować się wyobraźnią dźwiękową oraz mieć refleks i podzielność uwagi. Dobry i wyczulony słuch to warunek konieczny.
  • Scenografia: Scenograf to bliski współpracownik reżysera. Uczestniczy w próbach teatralnych, jest obecny na planie filmu czy programu telewizyjnego. Należy do czołówki realizacyjnej spektaklu lub filmu. Scenografia to bardzo określone studia o wąskiej specjalizacji, więc zanim złożysz dokumenty, koniecznie dowiedz się jaki program studiów jest realizowany oraz w jaki sposób przebiega proces rekrutacyjny.
  • Scenopisarstwo: Scenopisarstwo to studia dla tych, którzy już wiedzą, że ich powołaniem i przeznaczeniem jest pisanie dla filmu. Studia na tym kierunku dają szansę na zdobycie wiedzy i doświadczenia zawodowego, a także na zbudowanie własnej świadomości scenariopisarskiej. Kandydat na ten kierunek powinien posiadać talent pisarski oraz nowatorskie spojrzenie na otaczający go świat. Kreatywność, nieszablonowy sposób opisywania oraz wielką wrażliwość. Scenopisarstwo, jak każdy artystyczny kierunek, wymaga najpierw od kandydata, a później od studenta wytrwałości w dążeniu do celu.
  • Sztuka rejestracji obrazu: Sztuka rejestracji obrazu jest kierunkiem unikatowym. Studenci zapoznają z tradycyjnymi i nowymi technikami rejestracji obrazu. Zdobędą wiedzę i doświadczenie zarówno w pracowniach klasycznej fotografii i animacji oraz pracowniach komputerowych i multimedialnych. Kandydaci na ten kierunek powinni być uzdolnieni plastycznie, przyda się również wyobraźnia i zmysł artystyczny. Co zdawać na maturze? Praktycznie żaden z prowadzonych przedmiotów w szkole nie łączy się z tym, co obejmuje program zajęć, natomiast z pewnością przyda się znajomość sztuki i kultury. Program studiów zawiera liczne przedmioty praktyczne z malarstwa, rysunku, fotografii i animacji oraz technik zapisu i obróbki obrazu. Pozwala to zapoznać studentów z pracą na stosowanymi współcześnie narzędziami do realizacji obrazu, takimi jak: aparaty cyfrowe, kamery oraz komputery.

Studia w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Lublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.

Studia podyplomowe, kursy, szkolenia o filmie, teatrze, telewizji w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Gdzie w Lublinie i na Lubelszczyźnie zdobywać podyplomowo wiedzę filmową, teatralną, telewizyjną na studiach, szkoleniach, kursach stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach filmowych, telewizyjnych i teatralnych

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu studiów filmowych, telewizyjnych i teatralnych na lubelskich uczelniach?

Studia filmowe i teatralne od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia filmów i przedstawień teatralnych. Warto zaznaczyć, że sztuka obrazu bardzo szybko zyskała niezwykły potencjał komercyjny i stała się najpopularniejszą obecnie dziedziną sztuki. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego aktora. Dla absolwenta studiów filmowych i teatralnych możliwe są w zasadzie trzy ścieżki zawodowe: kariera naukowa i dydaktyczna, realizacja aktorskich i reżyserskich aspiracji i praca przy produkcji filmowej i teatralnej. Każda z tych opcji może funkcjonować w połączeniu z innymi. Bardzo rzadko absolwent studiów filmowych wybiera jedną drogę, jednocześnie wystrzegając się innych. Drogi te można pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna, tworzenie i montaż filmów oraz praca w branży dziennikarskiej w obrębie filmu.

  • Aktor filmowy/ aktor teatralny/aktor telewizyjny: W celu pracy jako aktor czy to filmowy czy teatralny należy ukończyć studia z zakresu aktorstwa. Studia takie oferują uczelnie filmowe i teatralne. Głównym zadaniem aktora jest wcielenie się w postać wykreowaną w scenariuszu i odegranie jej w jak najlepszy sposób: ciekawy, przekonujący i wiarygodny dla widza. Aktorzy występują zarówno w filmie, teatrze, jak i reklamie. Po studiach aktorskich będziesz na początku ścieżki kariery aktorskiej. Otrzymasz zasób wiedzy i umiejętności związanych z opanowaniem techniki aktorskiej i z twórczym myśleniem artystycznym oraz wysokim poczuciem estetyki. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć pracę jako aktor, zbudować własny zespół teatralny lub odnosić zwycięstwo podczas niekończących się castingów do ról teatralnych, filmowych lub reklam. Możesz też szukać zajęcia w urzędach, firmach i instytucjach pozarządowych podczas realizacji projektów z obszaru kultury i sztuki.
  • Reżyser: W celu pracy na stanowisku reżysera należy ukończyć studia filmowe i teatralne na kierunku reżyseria. Można też zostać reżyserem bez studiów, jednak jest to dość rzadkie i wymaga specjalnych umiejętności. Zadaniem reżysera filmowego i telewizyjnego jest tworzenie przekazów zrozumiałych, poprawnych warsztatowo i atrakcyjnych pod względem ekspresji, angażujących emocje widza. Dodatkowo reżyser w porozumieniu z kierownikiem produkcji tworzy plan generalny spektaklu czy filmu. Pierwsza praca po studiach będzie się wiązała z pełnieniem funkcji asystenta reżysera lub drugiego reżysera – w zależności od specjalności albo spektaklu teatralnego, albo filmu, albo przedstawienia telewizyjnego i wizualnej formie muzycznej. Studia przygotują do pracy w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym, w filmie, w telewizji, reklamie, w przemyśle rozrywkowym oraz jako adaptator, scenarzysta i dramaturg. Będziesz też mieć kwalifikacje do podjęcia funkcji kierowniczych w instytucjach artystycznych. Możesz też pomyśleć o podjęciu pracy w telewizji i mediach oraz jako organizator i animator życia kulturalnego w placówkach oświatowych i instytucjach kultury oraz o pracy w szkolnictwie.
  • Operator: W celu pracy na stanowisku operatora filmowego czy teatralnego należy ukończyć studia kierunkowe na takich kierunkach jak: operatorstwo, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, sztuka rejestracji obrazu oraz studia pokrewne. Główne zadanie operatora filmowego to realizacja zdjęć według ustalonych wytycznych: na planie filmowym, w studiu telewizyjnym, w plenerze. Absolwenci studiów operatorskich będą mogli znaleźć zatrudnienie na planie filmowym, jako operatorzy kamer albo brać udział w produkcji reklam, teledysków czy też innych materiałów audiowizualnych, stojąc za kamerą, bądź siedząc przy komputerze. Na osoby kończące kierunki filmowe czeka fascynująca praca w mediach, studiach fotograficznych, agencjach interaktywnych w kraju oraz zagranicą. Jeśli studia magisterskie macie już za sobą możecie wybrać kursy lub szkolenia poruszające tematykę zbliżoną do studiów licencjackich na kierunku obraz multimedialny.
  • Montażysta: W celu pracy na stanowisku montażysty należy ukończyć studia filmowe na kierunku montaż filmowy lub na kierunkach pokrewnych. Montażysta przegląda materiał roboczy, selekcjonuje nieprzydatne ze względów programowych lub technicznych fragmenty. Wybiera ujęcia wizualne i dźwiękowe przydatne dla wyrażenia treści zawartych w projekcie programu przygotowanym przez jego autora. Absolwenci montażu filmowego znajdą pracę jako montażyści przy tworzeniu filmu dokumentalnego czy też fabularnego oraz we wszystkich innych obszarach komunikacji wizualnej. Dodatkowo znajdą pracę w przemyśle filmowym i telewizyjnym oraz we wszystkich instytucjach związanych z filmem, telewizją i fotografiką. Mogą pracować przy realizacji obrazu,zdjęć, światła i wizji np. w w spektaklach teatralnych, filmach animowanych i edukacyjnych, spotach reklamowych czy teledyskach muzycznych. Mogą kierować zespołem obsługi technicznej planu filmowego i telewizyjnego, a po ukończeniu odpowiedniej specjalności w szkolnictwie.
  • Dźwiękowiec – realizator dźwięku: W celu pracy na stanowisku montażysty należy ukończyć studia filmowe na kierunku montaż filmowy, realizacja dźwięku, film i sztuki audiowizualne lub na kierunkach pokrewnych. Głównym zadaniem realizatora dźwięku jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku na żywo, na taśmie lub nośniku cyfrowym. Absolwenci kierunków filmowych o profilu dzwiękowym znajdą pracę w przemyśle filmowym i telewizyjnym oraz we wszystkich instytucjach związanych z filmem, telewizją i fotografiką. Mogą pracować przy realizacji obrazu,zdjęć, światła i wizji np. w w spektaklach teatralnych, filmach animowanych i edukacyjnych, spotach reklamowych czy teledyskach muzycznych. Mogą kierować zespołem obsługi technicznej planu filmowego i telewizyjnego, a po ukończeniu odpowiedniej specjalności w szkolnictwie. Dodatkowo absolwenci tego kierunku mogą pracować jako reżyserzy i operatorzy dźwięku w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Znajdą pracę przy nagłośnieniu-koncertów i imprez plenerowych oraz w teatralnych i filmowych grupach produkcyjnych.
  • Scenograf: W celu pracy na stanowisku scenografa należy ukończyć studia na kierunkach artystycznych, filmowych takich jak właśnie scenografia. Celem pracy scenografa jest opracowanie projektu oprawy plastycznej dla teatru, filmu, telewizji lub na estradę w porozumieniu z reżyserem uwzględniając przy tym jego wizje. Perspektywy pracy dla scenografa są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk. Perspektywy pracy dla scenografa są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.
  • Polityk: Wykształcenie artystyczne i filmowe to dobre przygotowanie do zaangażowania się w życie publiczne. Dzięki dobrej znajomości kultury, sztuki absolwenci mogą robić skutecznie karierę na różnych poziomach aktywności: lokalnej (miejskiej, wiejskiej), gminnej, powiatowej, samorządowej, na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Głównie pełniąc rolę w działach związanych z rozwojem kultury i sztuki.
  • Scenopisarz: W celu pracy jako scenopisarz należy ukończyć studia filmowe i artystyczne na kierunku scenopisarstwo. Dobry scenariusz jest podstawą udanej produkcji filmowej i telewizyjnej, dlatego tak ważne jest perfekcyjne opanowanie warsztatu, aby móc wybić się spośród wielu scenarzystów. Sam talent i nowatorskie spojrzenie nie wystarczy, trzeba dodatkowo poznać liczne reguły, jakimi rządzi się twórcze i udane pisanie scenariuszy. Absolwenci studiów scenopisarkisch wyposażeni są w praktyczne i teoretyczne umiejętności pisania scenariuszy. Perspektywy pracy dla scenopisarza są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenopisarz przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.
  • Krytyk filmowy: W celu pracy jako krytyk filmowy należy ukończyć studia filmowe i teatralne na różnych kierunkach sztuki np. aktorstwo, reżyseria oraz kierunki pokrewne. Krytyk filmowy to osoba analizująca dzieła filmowe. Ocenia i recenzuje też ich wartość merytoryczną. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru. Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach Internetu.

Rynek pracy w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Rynek pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Tak jak wspominaliśmy, w regionie działa 180 tysięcy firm, w których jest zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Obecnie w Lublinie stopa bezrobocia wynosi 5,6% i jest trochę niższa od średniej krajowej, co może przyciągać do tego miasta osoby, które po studiach chcą od razu wejść na lokalny rynek pracy. Niestety bezrobocie w całym województwie szacuje się na 10,3%, czyli więcej niż średnia krajowa. Na szczęście w Lublinie jest ono na satysfakcjonującym poziomie, dlatego do tego miasta udają się studenci, absolwenci oraz inne osoby poszukujące atrakcyjnego zatrudnienia w swojej branży. Kto należy do grona największych firm i pracodawców w regionie? Wśród największych firm znajdują się: PGE Dystrybucja S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., sieć sklepów Stokrotka, czy też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka. Bardzo atrakcyjni pracodawcy to również producent mebli firma Black Red White, WSK PZL-Świdnik, Stanchem, Mastermedia, Perła Browary Lubelskie, SM Spomlek, Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o. o., czy producent żywności Lubella. Bardzo ważnym sektorem lubelskiej gospodarki jest również rolnictwo i firmy, które są z nim związane. Pod kątem potencjału i możliwości, Lublin zdecydowanie wyróżnia się we wschodniej Polsce i jest dobrym miejscem do studiowania. Wpływ na to ma szeroka oferta studiów, bogata oferta spędzania wolnego czasu oraz atrakcyjny rynek pracy.

Zawód: projektant gier komputerowych

Kim jest projektant gier – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód projektanta gier komputerowych? Projektant gier komputerowych to osoba odpowiedzialna za tworzenie i projektowanie gier komputerowych. Projektant gier jest odpowiedzialny za opracowywanie koncepcji gier, tworzenie zasad i mechanik rozgrywki, projektowanie poziomów,

Czytaj więcej »

Zawód: grafik komputerowy (graphic designer)

Co to jest zawód grafik komputerowy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód grafika komputerowego?  Grafik komputerowy (graphic designer, ilustrator)

Czytaj więcej »

Dyrygent chóru – chórmistrz | Zawód z pasją

Na czym polega praca chórmistrza? Czy dyrygowanie śpiewem różni się od prowadzenia orkiestry? Jak zostać muzykiem prowadzącym wokalistów w chórze? Czy studia dają odpowiednie kompetencje do zajmowania się profesjonalnie muzyką? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Sebastian Sikora, dyrygent trzech chórów, absolwent studiów muzyczno-pedagogicznych w kaliskiej filii UAM.  Jak wygląda praca dyrygenta? Co to za zawód: „muzyk”?Myślę, że ważne jest, aby

Czytaj więcej »
Studia filmowe, teatralne i telewizyjne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję