Lublin, czy może raczej „kozi gród", nazywany jest przez wielu stolicą wschodniej Polski. Miasto Cebularzy i tajemniczo brzmiącego ciastka "kozie rogi" to największy i najprężniej rozwijający się ośrodek akademicki po wschodniej stronie Wisły.
Student w LublinieBogata historia miasta sprawiła, że stało się ono centrum wielu kultur - tradycji jagiellońskich, prawosławnych i żydowskich. Różnorodność dziedzictwa widoczna jest w postaci przepięknej architektury, charakterystycznej topografii czy ciekawych imprez kulturalnych. To wszystko wpływa na stale rosnącą popularność Lublina, nie tylko wśród turystów, ale także młodych ludzi ciekawych możliwości jakie gwarantuje im to miejsce.

Miasto jest liczącym się w kraju i na świecie ośrodkiem akademickim, reprezentowanym przez takie uczelnie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny czy Politechnikę Lubelską. Oprócz nich działa także 5 prywatnych szkół wyższych, które wzbogacają ofertę edukacyjną miasta. Różnorodność kierunków kształcenia, ceniona kadra naukowa oraz barwne Miasteczko Akademickie to swoista wizytówka "koziego grodu". Nic więc dziwnego, że Lublin jest obecnie największym ośrodkiem akademickim we wschodniej Polsce, w którym uczy się kilkadziesiąt tysięcy studentów z kraju i z zagranicy. Co trzeci mieszkaniec to student miejscowej uczelni.

Lublin to miasto ludzi wykształconych, ale także ambitnych, nie bojących się wyzwań. Miasto, które stawia nie tylko na teorię, ale także na praktykę. Wiele prężnie rozwijających się firm pozwala studentom poszerzać swoje umiejętności poprzez szkolenia i staże. Najzdolniejsi i najbardziej pomysłowi otrzymują pomoc w założeniu własnej firmy. Działające w Lublinie Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ułatwiają studentom stawianie pierwszych kroków na rynku pracy, oferując pakiet innowacyjnych usług, dotacji i pożyczek.

Wyjątkowe położenie miasta, bogata historia oraz obecność kilkudziesięciu tysięcy studentów z kraju i zagranicy wpływają na niesamowitą atmosferę tego miejsca. Spotykają się tu artyści z całego globu, debatują naukowcy na międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Miasto, które pretenduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dba o to, by jego mieszkańcom i przybyłym gościom nigdy nie zabrakło atrakcji. Gwarantuje bogaty wachlarz imprez. Najbardziej znane to Międzynarodowe Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni z Małej Europy", Nieustający Festiwal Gitarowy, Noc Kultury czy wreszcie niesamowity Jarmark Jagielloński. Studenci mają także swoje święta. Kozienalia, Kulturalia, Weterynaria, Medykalia czy w końcu Juwenalia to znane w całej Polsce imprezy majowe organizowane przez żaków.

Czas wolny w Lublinie śmiało wypełni sport i rekreacja. Latem wypoczynek nad wodą Zalewu Zemborzyckiego lub rajd kajakiem po górnej Bystrzycy. Na miłośników sportów ekstremalnych czeka wyciąg nart wodnych nad zalewem. Przelot samolotem w pobliskim Radawcu lub motolotnią w sąsiednim Świdniku to atrakcja dla miłośników "bujania w obłokach". Zimą miasto także nie śpi. Każdego, kto nie boi się mrozu czeka wyśmienita zabawa na specjalnie przygotowanym sztucznym lodowisku albo wyciągu narciarskim - Globusie.

Magiczny klimat Lublina tworzy między innymi Stare Miasto. W ciągu ostatnich 10 lat w obrębie zabytkowego centrum pojawiły się setki stylowych kawiarenek, pubów, klubów studenckich i restauracji. Działają w nich teatry, kabarety, koncertują znani muzycy. Rozrywka jest na najlepszym poziomie, a ceny na kieszeń każdego żaka.

Lublin to miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością, tradycje Wschodu z kulturą Zachodu, a nauka doskonale komponuje z artystyczną duszą "koziego grodu". Aby się o tym przekonać, trzeba tego doświadczyć.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->