Geografia to nauka o powłoce ziemskiej, która należy do nauk przyrodniczych. Jest to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, dotyczy bowiem nie tylko elementów środowiska naturalnego ale także sfery społecznej. To geografia bada granice państw, rozmieszczenie zakładów przemysłowych, czy gęstość zaludnienia w różnych miejscach świata. Można więc śmiało powiedzieć, że wiedza geograficzna to znajomość świata. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o studiach na kierunku Geografia, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!


Czy poza geografią w szkole średniej są inne przedmioty, które przekazują wiedzę istotną w trakcie studiów?

Tak. Nauka języka obcego zawsze będzie korzystna. Warto uczyć się tych języków, które mogą okazać się przydatne w Twoim przyszłym zawodzie. Oprócz tego istotna może okazać się wiedza o społeczeństwie, fizyka, biologia i chemia.

Jak dostać się na studia geograficzne?

Każda uczelnia ma swoje procedury rekrutacyjne. Dobrze, jeśli zapoznasz się z nimi zanim zadeklarujesz wybór przedmiotów na egzamin maturalny. Warto wziąć pod uwagę, że egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym nie należy do łatwych, dlatego by się do niego dobrze przygotować musisz znaleźć znaczną ilość czasu i zapału.

Jak przebiegają studia na kierunku Geografia?

Studia przypominają naukę na innych kierunkach. Można uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach obowiązkowych, takich jak ćwiczenia czy seminaria. Zajęcia terenowe są specyficzne dla kierunku Geografia. W ramach takich działań poznaje się specyfikę geografii różnych miejsc w kraju, a czasem nawet za granicą. Dalsze i dłuższe wyjazdy organizowane są zwykle w ramach działalności kół naukowych.

Czy po ukończeniu Geografii pojawiają się szanse na dobrą pracę?

Geografia to kierunek, który można świetnie "sprzedać" w trakcie rozmów kwalifikacyjnych w bardzo różnych branżach. Z pewnością największe szanse pojawiają się w sektorze turystycznym, w niektórych instytucjach związanych z przemysłem wydobywczym i odnawialnymi źródłami energii, w transporcie i w szeroko pojętej edukacji.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->